Kuidas toetada teismelise vaimset tervist?

Teismelised läbivad keerulise eluperioodi, kus lapsepõlve mänguline kergus hakkab asenduma täiskasvanu elu ootuste ja kohustustega. See aeg võib olla täis rõõme ja väljakutseid, aga ka ebakindlust ja stressi. Lapsevanematel ja teistel täiskasvanutel on oluline roll teismeliste toetamisel, aidates neil selles keerulises faasis toime tulla.

Miks on teismelise vaimse tervise toetamine oluline?
Teismeliseiga on aeg, mil kujunevad olulised sõprussuhted, aga ka esimesed südamevalud. See on periood, mil tuleb toime tulla suurte elumuutustega, näiteks kooli vahetamise, lemmiklooma kaotuse või vanemate lahutusega. Sageli varjavad teismelised oma raskusi, sulgudes endasse, et paista “normaalsed.” Nad võivad tunda, et täiskasvanud ei mõista nende muresid. Kui aga tuge ja mõistmist pole, võib teismeline kanda oma koormat üksi, mis võib viia riskikäitumise või vaimse tervise halvenemiseni.

Mida täiskasvanu märkab?
Vanemad märkavad sageli teismelise ekraaniaja suurenemist, meeleolu kõikumist ja vajadust privaatsuse järele. Samas võivad tõsisemad märgid, nagu lõikumine, koolist eemalejäämine või ainete tarvitamine, jääda märkamata kuni probleemi süvenemiseni.

Kuidas toetada teismelist?

 

  1. Ole kohal ja kuula aktiivselt
    Teismelised vajavad kedagi, kes kuulaks ilma hukkamõistu või liigsete nõuanneteta. Lihtsalt kuula, mida ta tunneb.
    Küsi avatud küsimusi, näiteks: “Kuidas sa ennast viimasel ajal tunned?”, “Mis sulle praegu kõige rohkem muret teeb?”.
    Ole emotsionaalselt kättesaadav. Tugev ja turvaline suhe aitab noorel tunda, et ta võib oma muredega sinu juurde tulla.
    Mõtle, kuidas muutused peres (nt lahutus või lemmiklooma kaotus) võivad noort mõjutada, ja räägi sellest temaga. 
  2. Toeta tervislikku elustiili
    Julgusta piisavat und ja tervislikku toitumist.
    Liikumine ja värskes õhus viibimine aitavad noorel pingeid maandada ja parandab üldist meeleolu. 
  3. Vähenda survet
    Ära sea liiga kõrgeid ootusi õpitulemuste või hobide osas.
    Anna noorele perspektiiv, et ebaõnnestumine on loomulik osa õppimisest ja kasvamisest. 
  4. Julgusta abi otsimist
    Kui tundub, et noor ei suuda ise oma muredega toime tulla, aita tal leida professionaalset abi, näiteks koolipsühholoog või nõustaja.
    Sõbralt Sõbrale nõustamiskeskuses pakume noortele tasuta nõustamist (vajadusel ka veebi teel)
    Noorte vaimse tervise teemadel palju kasulikku infot leiab veebilehelt peaasi.ee


Iga hooliv sõna loeb
Iga noor vajab kedagi, kes oleks tema kõrval. Mõnikord võib noor leida tuge kelleltki väljaspool pereringi: mõistvalt õpetajalt, koguduse noortetöö juhilt või sõbraliku naabrilt. Turvaline side, mõistmine ja toetus võivad aidata noorel raskest ajast läbi tulla. Märkamine ja hoolimine võivad sõna otseses mõttes muuta elu – aidata noorel terveneda ja leida tee tasakaalukasse täiskasvanuikka. Sinu tugi võib olla just see, mis annab noorele jõudu edasi liikuda.


Oleme Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuses mitmete aastate vältel pakkunud alla 20-aastastele noortele tasuta nõustamist. Näiteks möödunud aastal saime pakkuda tasuta individuaalnõustamist 69 korral.

Möödunud aastal saime  noortele tasuta nõustamist pakkuda tänu  projektirahadele. Praegusel majanduslikult keerulisel ajal on nõustamiste rahastust väga tugevalt kokku tõmmatud. Seetõttu oleme olukorras, kus  vajame toetust heade inimeste annetuste näol, et vähemasti käesoleval aastal prognoositud noorte nõustamistele rahaline kate saada.

Sihtannetust noorte tasuta nõustamise toetuseks saad teha SIIN.

Jaga seda postitust

Lahtiolekuajad detsembris

Pühadel on Sõbralt Sõbrale kauplustes lahtiolekuajad muutunud. Rahulikku jõuluaega! Related posts: Aitame Eestisse jõudnud sõjapõgenikke Saa tuttavaks vabatahtlikuga: Tiina

Loe lisaks

Head vabatahtlike päeva!

Tänasel rahvusvahelisel vabatahtlike päeval jagame meie sotsiaalmeediakanalites teiega Tammeri (Instagram)  ja Raintree (TikTok) tiimi mõtteid, miks nemad on

Loe lisaks