Sügiskampaaniaga toetame üheskoos Eesti noorte materiaalset ja vaimset heaolu
Narva Lastetuba on saanud alguse kohaliku tubli naise Niina initsiatiivist. Niina oli valmis pärast koolipäeva vastu võtma lapsi, abistama neid õppimises, suunama mängudes ning pakkuma mõistmist, lootust ja tähelepanu lastele, kes elavad oludes, millest paljudel meist pole aimugi.
Narvas, ühes korrusmajade rajoonis, on suur mitmekordne ühiselamu, mille pikkades kitsastes koridorides on nii paremat kui vasemat kätt tihedalt üksteise kõrvale pikitud uksed. Iga ukse taga on elamine, kus ruumi umbes 16 ruutmeetrit. Elanikke on 243 – vanad, noored, lapsed. See on sotsiaalmaja. Selle koridorides on õhk rõske, raske, läppunud. Aga on kaks ust, mida avavad kolm korda nädalas lapsed ja noored, et pääseda teistsugusesse maailma. Need on lastetoa uksed: kaks imeväikest tuba, mille seinad on võõbatud heledaks ja aknad pestud säravaks. Ühes toas mängivad mudilased ja teises toimetavad suuremad lapsed. Südamlik ja energiline tädi Niina tegeleb nendega juba aastaid.
Imekombel mahutakse sinna napile pinnale laudade taha mängima, jutustama, sööma. Tehakse isegi kinoõhtuid. Popkorniga! Tõmmatakse aga ruloo akna ette ja pannakse videoprojektorist käima mõni tore multikas (näiteks „Lõvikuningas”, „Kalapoeg Nemo”) või film („Nagu tähed maapeal”, vanematele ka „Ben-Hur”).
„Siin on korraga isegi 15 last noolemängu mänginud!” naerab Niina. Ta püüab pakkuda neile vaheldumisi nii mõttemänge, käelist tegevust kui füüsilist väljundit. „Neil lastel on psühholoogilised traumad. Raske on nende tähelepanu koondada. Nuputan igasuguseid asju välja, et oleks vaheldust: et saaks joosta ja olla rahulikult ning kuulata-vaadata. See on vajalik, et neid treenida,” räägib Niina. „Nende väikesed silmad näevad asju, mida mina ei suudaks üle elada. Vanemad joovad, süstivad, elavad ükskõik kellega – lapsed näevad seda kõike.”
Lastetoas käivad abiks ka vabatahtlikud kogudusest ja Niina tuttavate hulgast. Sügisest on plaan hakata koos õppima eesti keelt. Niina töötab praegu mängu põhjal välja metoodikat, kuidas fraase ja sõnu õppida.
Oodatud laagriajad – olulised keskkonnavahetused
Kui vähegi võimalik, korraldatakse lastele laagreid. Niina enda lapsepõlvesuved on möödunud kuu aega kestnud laagrites, millest tal on helged mälestused põnevatest tegevustest ja hoolivatest ning tarkadest juhendajatest. Sellisesse hea mõju keskkonda tahab ta viia ka oma hoolealused. Tänavu on „Niina lapsed” käinud viies laagris, kus on nii muusikat, tööd kui puhkust.
Niina teab, et lastetoas käivad lapsed vajavad keskkonnavahetust.
„Ühe korra oleme käinud Toilas, see oli nende jaoks esimest korda elus. Puhas, ilus, kaetud lauad. On unistus, et kasvõi kord aastas saaks sellise reisi teha. Tahaks pakkuda neile seda kogemust,” igatseb Niina.
Paljud väikesed tüdrukud ja poisid on nüüd juba täiskasvanud ning tulevad ikka tagasi, nüüd juba vabatahtlikuna appi.
Lastetuppa tulin oma klassikaaslase kaudu, olin siis 9–10aastane ja käin siiamaani. Nüüd aitan Niinat, koristada, süüa teha, aitan väiksematel õppida. Lapsena mulle meeldis, et seal sai kõike teha: kooliasju, mängida, puhata.
Niina on nagu teine ema. Ta on väga tubli ja kannatlik, ta õpetas väga palju. Ta õpetas olema elus see, kes sa oled. Kuidas elus raskustega hakkama saada ja püsima jääda, kuidas oma iseloomu muuta, et jääksime rahulikuks. Ta rääkis meile ka Jumalast. Kui Niinat ja lastetuba ei oleks olnud, siis ma oleksin palju hullemas olukorras. Minu kõige suurem unistus on praegu oma pere, kõik muu tuleb pärast seda.
Angelina (24)
Neljandat aastat järjest ühendab sotsiaalne ettevõte Sõbralt Sõbrale käed kodumaiste vastutustundlike ettevõtetega.
Sügiskampaanias osalevad ettevõtted alustavad maailma koristamist omaenda garderoobidest ja kodudest, toovad kauba Sõbralt Sõbrale kauplustesse ning toetavad seeläbi Eesti noorte arengut ning nende materiaalset ja vaimset heaolu. Nii ei jõua ühe majapidamise jaoks ebavajalikud, kuid korras ja terved asjad prügimäele, vaid leiavad endale uue omaniku ning ühtlasi saab õnnelikuks mõni abivajaja – alguse saab Hoolime Koos ringlus.
Lapsed ja noored saavad võimestatud esiteks eesti keele õppe toetamise kaudu erinevate materjalide ja tegevustega Narva sotsiaalmajas tegutsevas lastetoas. Teiseks väljundiks on tasuta nõustamisteenuse pakkumine kuni 19-aastastele noortele Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuses.
Ettevõtmise kaudu soovime üheskoos kutsuda teisigi osalema Hoolime Koos ringluses, et edendada taaskasutuse ja heategevuslikku elustiili.
Usume, et üheskoos märgates ja hoolides saame luua võimalusi headeks muutusteks.