Jõuluootus ja -pühad on filmides sageli muinasjutuliselt kaunid – langeb õrna lund, nii suured kui väikesed on õhinas kinke otsimas, pakkimas ja viimaks ka avamas. Kostab armastatud jõululaule, põlevad küünlad, praksub kamin, õhus on soe jõulutunne.
Reaalsuses mahub detsembrikuusse ka rohkelt kiirustamist, tähtaegade nimel pingutamist, kodu suurpuhastust, piduriiete triikimist ja viimasel hetkel kohalejõudmist, muret mida kellelegi kinkida ja olgem ausad, vahel ka pettumust mõne kingituse üle. Paraku kaasneb suure kingiralliga vahel ka tühjus rahakotis. Pühade aeg toob paljudes peredes kaasa peretülisid, kuna ei jõuta kokkuleppele, milliseid sugulasi külastada või keda külla kutsuda. Jõulud võivad tuua esile kõige teravamalt puudujäägi, kui keegi on üksildane või kui suhted lähedastega on keerulised. Küllap on paljudes peredes kogetud, et unistused ja reaalsus ei klapi omavahel.
Kindlasti pole kõiki aspekte elus meil võimalik ise muuta – me ei saa tagasi mööda läinud võimalusi, kadunud tervist või lahkunud lähedast. Kuid siiski on mõned suuremad või väiksemad lahendused ka meie enda teha. Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse nõustaja Maire Latvala jagab mõtteid, kuidas on võimalik säilitada jõuluajal rõõmu ja rahu.
- Seame realistlikumad ootused. Tihtipeale tekitab pettumust see, kui tegelikkus ei vasta ootustele. Kuid kui ootusi korrigeerida, ei pettu me nii palju.
- Otsustame, mis on tõeliselt vajalik jõuda valmis pühadeks ja mis mitte. Meil võib olla ootus, et jõuame valmis vanad projektid töö juures, teha majapidamises suurpuhastus, osaleda rohketel jõuluüritustel. Aga võib-olla oleme suutelised täitma vaid mõned neist punktidest. Tähtsam kui tegevuste rohkus, on säilitada enda sees rõõmu ja rahu. Leppimine sellega, et ma ei jõua enne pühi koristada kõiki köögikappe või küpsetada jõuluõhtuks mitut sorti toitu, võib säilitada rõõmutunnet.
- Eelista inimesi tegevustele. Kui on valida, kas veeta kvaliteetaega lähedastega või kulutada rohkelt aega jõuluostlemisele – vali aeg lähedastega. Kui on valida, kas ideaalne, jõuludisainitud kodu või rahulik perekond – pigem see viimane.
- Kui oled üksi, ära jää nukrutsema. Leia endale sobiv viis pühadeaega veeta. Mine avasta mõnda uut kohta, külasta kontserti, loe raamatut, võta ühendust mõne vana tuttavaga, võta hetk ja mõtiskle kirikus.
- Kui sul on lapsed, leia üks tegevus, mida te kõik naudite. Ehk on tore ühiselt piparkooke küpsetada või kuuske ehtida? Või on ehk vahva minna hoopis talvisele jalutuskäigule linnaväljakule või metsa. Kiirustamise asemel püüdke keskenduda teekonnale, mitte eesmärgile.
- Paljud paarid vaidlevad, kumma päritoluperekonnaga peaks saama kokku 24. ja kummaga 25. detsembril. Samas tahaks eriti noortele peredele soovitada hakata looma enda jõulutraditsioone ning teha perekondlikud külastused enne või peale suuri pühi, veidi stressivabamal ajal.
- Pühade mõte on pakkuda puhkust, eemaldumist argisest, anda järelemõtlemise aega. Kui suudame seda sisu tabada, loksub ehk ka vorm paremini paika.
Kui Sina või Su lähedastest keegi tunneb ängi, ärevust või üksildust, siis ära jää üksi, võta ühendust Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskusega, me oleme Sinu jaoks olemas!