Parim jõulukink – andestus

Jõulude lähenedes kogevad nii mõnedki muret: mida kinkida teistele, aga mida mina ise sooviksin? Siit ei tule nimekirja, kus on loetletud küünlad, sokid või sallid.

Kingi andestus. Eeskätt enda pärast.

Elu jooksul tuleb ette erinevaid olukordi. Ka neid, mis meile päriselt haiget teevad. On inimesi, kes võivad meie mõtetes ja südames kaasas olla kuid ja aastaid, kuid need ei ole südantsoojendavad mälestused. Võib-olla esmapilgul me isegi ei märka neid mälestusi enda sees. Aga midagi külma, kõhedat, vastikut ja kibedat võib elada meiega koos pikalt, kui me ei ole suutnud valuga enda sees tegeleda. See on koorem, mis tihti on raskem, kui tahaksime tunnistada. Kuid see raskus takistab meid endid.

Vahel mõeldakse, et kui andestada, siis eksija pääseb justkui liiga lihtsalt. Tegelikult ei ole küsimus eksijas, vaid minus eneses. See koorem on ju sellel, kes koges valu. Mis oleks, kui vabaneks sellest valust?

Selleks, et andestada, tuleb esmalt sõnastada kahju suurus. Mis on see, mis läks valesti? Mis jäi olemata siis ja mis on täna teistmoodi selletõttu, mis juhtus? Mis olid need sõnad ja teod täpselt?

Kui oled endale sõnastanud võla suuruse ja ulatuse, on käes otsustamise hetk. Andestamine on otsus. Andestamine ei ole emotsioon ega too kaasa (eriti alguses) helgeid tundeid. Otsustamine võib tähendada, et pead enda otsust korduvalt tegema. Mõni suur valu võib tagasi hiilida. Vaja võib minna otsustamist hommikul, lõuna ajal ja õhtul, mitu nädalat või kuud järjest.

Kui otsustad andestada, siis otsusta, et sa lased eksija vabaks. Selleks on oluline endale meelde tuletada, et ka sina oled ekslik inimene. Kui oleksid elanud samades oludes, nagu eksija, võib-olla oleks sinulgi raske teha paremaid valikuid. Sa ei pea eksijale kaasa tundma, aga võid proovida näha tema inimlikku poolt. Sellegipoolest ei vähenda see mitte kuidagi kahju, mis on sinu vastu tehtud. Ja oluline on mõista, et isegi kui sa iialgi ei andesta, ei taasta andestamatus endist olukorda mitte kuidagi. Ainus, keda sa andestamatusega lõksus hoiad, oled sina ise.

Andestamine ei ole mälu kustutamine. Kui oled muidu korras mäluga, ei kustuta ka andestamine ühtegi mälestust. Aga sa võid valida selle, et kuigi sa peaksid oma haavadega tegelema, siis sa haagid tegija lahti sellest, kus sina täna oled.

Andestamine ei tähenda enda taas panemist samasse olukorda, kus sa haiget said. Ei, sa ei pea olema taas sõprus- või armastussuhetes inimesega, kes on sinu usaldust kuritarvitanud. Sa ei pea andma end uuesti inimese mõjuvõimu alla, kes tegi sulle kahju. Hoia end turvaliselt eemal. Aga lase ta lahti. Siis ei käi tema kogu aeg sinuga kaasas. Siis ei ole sinu mõtete, tegude ja elu igapäevaseks kaaslaseks see, kes sulle haiget on teinud. Nii saad hakata päriselt tervenema.

Jõuludel tähistatakse Jeesuse Kristuse sünnipüha. Kristliku usu keskne mõte on selles, et Jumal tahtis anda ekslikele inimestele andeks. Selleks saatis Jumal oma Poja, kes suri inimeste pattude eest.

Seega on jõulupühad parim aeg teha enda sees üks suurpuhastus ja inventuur ning kokkuvõttes suurim kingitus iseendale: anda andeks.

Maire Latvala,
Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskus

Jaga seda postitust

Lahtiolekuajad detsembris

Pühadel on Sõbralt Sõbrale kauplustes lahtiolekuajad muutunud. Rahulikku jõuluaega! Related posts: Aitame Eestisse jõudnud sõjapõgenikke Saa tuttavaks vabatahtlikuga: Tiina

Loe lisaks