Oskad Sa puhata?

Suvi on paljude inimeste jaoks puhkuse aeg. 

Eestlane on olnud mitmeid sadu aastaid tööd rügav. Oleme olnud vastupidavad meie raskes kliimas, ennast üles töötanud, higi ja vaevaga leiva lauale toonud. Tammsaaregi on kirjutanud kuulsaks lause: „Tee tööd ja näe vaeva, küll siis tuleb armastus.“ Niisiis, tööd me vist oskame rügada – vähemalt suur osa meist. Aga kas puhata oskame?

Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse nõustaja Maire Latvala kutsub Sind kaasa mõtlema laiemalt, miks me vajame üldse puhkust.

Tõenäoliselt mõistavad kõik lihtsat printsiipi, et telefon töötab kuni akus on energiat ning seejärel vajab laadimist. Pole mõistlik kodust väljuda, kui telefoni aku näitab vaid 5% – sellega väga kaugele ei jõua. Piisab mõnest kõnest või mõne rakenduse avamisest, kui aku tühjeneb ja pilt kaob eest.

Tegelikult toimib analoogia inimeste puhul samamoodi. Vajame tsükleid, et taastada enda vaimset ja füüsilist energiat. Oleme inimestena nõnda ehitatud, et vajame öösel und, nädalas korra puhkepäeva, aastas veidi pikemat puhkeperioodi, et meie keha ja aju taastuks pingutusest. Seda väidavad nii ajuteadlased kui ka need, kes lihtsalt enda elu kõrvalt analüüsivad – lõputult rügamine ei anna paremaid tulemusi. Ühel hetkel, kui oleme kogu ressursi ära kasutanud, ei suuda me enam toimida samal efektiivsuse tasemel. Ja kui kasutame piltlikus mõttes liiga palju oma keha ja vaimu krediiti, võime jõuda läbi põlemiseni, millest taastumine võib võtta juba pikki kuid.

Eemal olemine annab meile võimaluse korraks astuda kõrvale pideva pingutamise rajalt. Ja kuigi me puhkeaegadel ei mõtle töistele teemadele, võib just neil aegadel meie aju alateadlikul tasandil tulla kõige parematele ideedele, kuidas oma ülesandeid paremini sooritada.

Suurtel töörügajatel võib olla päris raske endale puhkust lubada ja mis veel keerulisem – puhkuse ajal tõeliselt end välja lülitada ja nautida. Kuid just see on ainuõige viis, kuidas päriselt me saavutame oma „patareis“ taas sajaprotsendised jõuvarud. Vaid nii võime säilitada rõõmsa oleku ja värske meele, et naasta töistele radadele. 

Teen seega sulle üleskutse: lülita end päriselt välja, kui oled puhkamas! Naudi hetke. Imetle neid inimesi, kes on su ümber. Maga korralikult. Ära tee keerulisi puhkuseplaane, mis stressi suurendavad. Püüa võtta ette vaid neid tegevusi, mis tõeliselt rõõmu ja kergendust pakuvad. Mõnda inimest aitab koristamine, asjade sorteerimine. Teise jaoks on parim välja lülitamine teha füüsilist pingutust, näiteks minna matkale. Kolmandale annab parima laengu lihtsalt päikese käes pikutamine ja lugemine. Püüa tuvastada, mis on sinu parim puhkamise viis ja ära võrdle end teistega. Vaid nii taastad oma energiavarud.

Mõnusat puhkust!

Kui Sina või Su lähedastest keegi tunneb ängi, ärevust või stressi, siis ära jää üksi, võta ühendust Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskusega, me oleme Sinu jaoks olemas!



Jaga seda postitust