Millal on õige aeg abi otsida?

Ma olen vahel kuulnud mõnda arsti ütlevat: “Kus te varem olite?”. Sageli jõuavad inimesed ka nõustamisele ja teraapiasse hilinemisega. Muidugi ei hakka professionaalne abistaja inimest selle eest noomima. Märkan kahjuks taolist käitumisviisi nõustajana nii teemade keerukusest kui ka ajast, mis kulub, et “hapuks läinud” probleeme kiht-kihi haaval sorteerida.

Millal siis on õige aeg abi otsida? 

Alustuseks tuleks vaadata endasse. Esmalt tuleks muidugi mõelda, mida sa juba proovinud oled. Kui oled ise üritanud olukorda lahendada, püüdnud kellegagi nõu pidada, mõnest raamatust või koolitusest tarkust juurde otsinud, kuid kergendustpole tulnud, siis ongi juba mõistlik mõelda, milline professionaalne abi sinu mure jaoks võiks kõige paremini toimida.

Inimesed on muidugi erinevad. Mõni märkab kergesti, et midagi kriibib, ja hakkab tegutsema. Teine on sitke võitleja, kellele ehk on ka eluteele kaasa antud õpetus, et tuleb ise hakkama saada ja „musta pesu“ ehk enda või suhete valdkonna sügavamaid tasandeid võõraste inimestega ei tohi jagada. Kõige raskem on abi järele pöörduda neil, kes on ise abistavas rollis – kas on nad arstid, õpetajad, politseinikud, päästjad. Samuti mitteformaalsed „päästjad“ ehk need, kelle najal tavaliselt peresüsteem või suisa suurem suguvõsa toimib. Neil võib olla ääretult keeruline ületada künnis, kus tuleb vahetada enda abistav roll abisaaja rolli vastu.

Ideaalis võiks abi otsida enne, kui probleem juba täiesti elamist segab. Kui mõtteliselt 10-palli skaalat kasutada, siis ehk staadiumis 5-7. Muidugi ka siis, kui hinnang psühholoogilise koorma raskuse kohta ulatub suuremate numbriteni. Olgem ausad, juba skaala keskosagi põhjustab omajagu stressi, röövib jõudu ja rõõmu. Kui kahtled, kas peaksid abi otsima, siis pigem otsi. Sel juhul on tore tulla vastuvõtult tagasi kergendusega, et ühest vestlusest piisas – ei ole vaja pikki, kuid kestvaid teraapiaseansse. Suurte ja keeruliste teemade puhul varu kannatust. Näiteks mõne probleemi kuhjumine võib olla võtnud aega 5 või 10 aastat ja samamoodi võtab ka nende teemade lahti harutamine omajagu aega. 

Kas otsida abi või mitte? Muidugi tasub otsida! Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuses ei jää sa oma murega üksi.

Maire Latvala
Nõustamiskeskuse nõustaja

 

Jaga seda postitust

Lahtiolekuajad detsembris

Pühadel on Sõbralt Sõbrale kauplustes lahtiolekuajad muutunud. Rahulikku jõuluaega! Related posts: Aitame Eestisse jõudnud sõjapõgenikke Saa tuttavaks vabatahtlikuga: Tiina

Loe lisaks

Head vabatahtlike päeva!

Tänasel rahvusvahelisel vabatahtlike päeval jagame meie sotsiaalmeediakanalites teiega Tammeri (Instagram)  ja Raintree (TikTok) tiimi mõtteid, miks nemad on

Loe lisaks