Veebruar seostub paljudele klassikaliselt sõbrapäevaga ja seda ennekõike paarisuhte tähenduses. Aga mis siis, kui oled parajasti üksi?
Inimese eluea jooksul võib olla mitmeid perioode, kui meie kõrval pole kaaslast. See võib olla noorusaeg, kus alles otsime ennast ja partnerit. See võib olla hilisem aeg, kus mõni suhe on juba seljataga, kuid on veel lootus leida uut. Või hoopis aeg, kus oled ehk enda mõtetes kõik rongid ammu mööda lasknud.
Üksi olemine iseenesest ei tähenda sama kui üksildustunne. On mitmeid inimesi, kes täiesti rahulolevalt kulgevad üksi, samas olles tasakaalukates suhetes oma sõprade, laiema sugulaskonnaga ja ehk ka suurema kogukonnaga.
Kuid raske on taluda üksildust. Üksildus võib tabada inimest ka siis, kui ta elab paarisuhtes, suure perekonna keskel; kui ümberringi on suur kogukonna melu.
Üksildus on sisemine emotsioon, lahti ühendatusse tunne teistest.
Võib-olla on üksilduse tekitanud mineviku kogemused – oled saanud haiget, pettunud kelleski. Võib-olla koged, et need suhted, mis su ümber on, ei toida sind seesmiselt. Elad teistsuguses mõtte- ja tundemaailmas kui teised.
Üksildus ei ole õnneks alati paratamatu. Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse nõustaja Maire Latvala jagab kolm väikest sammu, mis on sellel teekonnal abiks, et üksildusest välja tulla.
Püüa ausalt tegeleda mineviku haigetsaamistega. Sageli just mineviku suhetest saadud valusad haavad võtavad meilt ära julguse olla uuesti tähendusrikkas ühenduses teiste inimestega. Kui oled mõne lähedase kaotanud, julge kogeda leina. Otsi selles leinaprotsessis ka endale tuge, ära jää üksi. Abi võib olla nii mõnest naabrist, sõbrast, sugulasest kui ka nõustajast – vahel on abi nende kõigi koosmõjust.
Püüa vaadata värske pilguga enda ümber – kes on need inimesed, kes täna sind ümbritsevad? Kas keegi neist võiks olla see, kellele saaksid end natukenegi avada? Kui oled paarisuhtes, alusta sealt – kas saad oma partneriga uuesti sidet luua?
Tee ise väikeseid samme teiste inimestega ühenduses olemiseks. Vahel, kui keegi oluline meie elust kaob, me sulgeme end uutele inimestele. Julge vaadata ringi ja anda võimalus kellelegi, keda sa varem oled välistanud. Igas vanuses inimestel on kohtumispaigad erinevad. Noortel on lihtsaim leida uusi tutvusi koolist, hilisemas eas ehk tööpaigast, raamatukogust, kohvikust või internetist. Kuid isegi haiglapalatis või hooldekodus on ümberringi inimesi. Mis siis, kui proovid leida kontakti kellegi uuega? See kontakt ei pea olema suur ja paljulubav, võtmeks on mitte end uutele suhtlusolukordadele kinni panna.