Eesmärgid ja tegelikkus

Kas oled kunagi uut aastat alustanud lubadusega, et võtad kaalust alla, hakkad trenni tegema, loobud suitsetamisest, netis istumisest või muust harjumusest? Ja kas oled siis märganud, et paari-kolme nädala pärast oled kas täiesti loobunud või teinud mitmeid kompromisse, võrreldes algse plaaniga?
Nii võib minna, sest mõtete tasandil on palju kergem ette kujutada uut eluviisi kui seda tegudesse elada.


Selle asemel, et kohe käega lüüa, aitab Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse nõustaja Maire Latvala mõelda läbi 7 detaili, mis võivad Sind aidata eesmärkidele lähemale: 

  1.   Miks on Sul seda muutust üldse tarvis? 
    Kas tahad trenni teha / kaalust alla võtta / sõltuvusest loobuda selleks, et keegi teine rahule jääks või on seda eesmärki Sulle endale vaja? Olgu juba ette öeldud, et eesmärgid, mis on püstitatud kellegi teise jaoks, ei vea meid kaugele. Ainult need muutused, mida iseenda pärast tahame teha, saavad meid motiveerida.
  1.     Hinda, kui tõsine plaan Sul on. Mida oled valmis ohverdama? 
    Sest on selge, et kui Sa siiamaani pole seda muutust enda elus ette võtnud, on takistused olnud piisavalt suured ja tõenäoliselt on need takistused veelgi Sinu elus. Kas Sul on üldse tahtmist end läbi suruda madalseisudest, laiskuse hetkedest, väsimusest või tagasilöökidest? Oled Sa motiveeritud tööd tegema elumuutuse kallal või on see praegune vaid hetke emotsioon? Hetke emotsiooni ajel tehtud otsused ei jää kauaks püsima. Kui aga leiad seesmise motivatsiooni, aitab see kaugele. Võid mõelda nii: mul on valida kahe halva vahel – kui jätkan praeguse elustiiliga, viib see tulemuseni x, kui aga muudan oma elustiili, siis see protsess (muutuja z) on raske, kuid tulemus on y. Kui selles võrrandis muutuja z tundub raskem kui x, on selge, et me ei jõua kunagi uue lahenduseni (y).
  1.     Oluline on leppida mõttega, et me ei jookse sprinti, vaid maratoni. 
    Iga suur elumuutus ei toimu mõne päeva või nädala jooksul, vaid kinnistub mitme kuu jooksul teistmoodi elatud mustrite abil.
  1.     Loodus ei salli tühja kohta. 
    Kui jätad midagi oma elust ära, pead selle millegi mõistlikuga asendama. Mõtle juba eos läbi, mis sinna asemele peaks tulema. Näiteks mida teed siis, kui oled loobunud suhkru söömisest, aga tuleb tugev šokolaadi isu? Kas varud koju tervislikke alternatiive? Kas võiksid ka läbi analüüsida, ehk on magusaisu tingitud stressist ja aitaks hoopis probleemi enda ehk stressiga tegelemine?
  1.     Kõige efektiivsemad muutused toimuvad siis, kui on keegi „võitluskaaslane“. 
    On ju peaaegu võimatu hakata tervislikult toituma, kui kogu muu pere mitte midagi ei muuda oma menüüs – kodus on liiga palju ahvatlusi. On tõeliselt raske loobuda alkoholisõltuvusest, kui keegi pereliikmetest hoiab kapis alkoholi. Äkki saad mõne sõbra või pereliikme kutsuda oma projekti kaasa – nii läheb mistahes muutuse elluviimine lihtsamaks, sest on keegi, kellega jagada nii võite kui tagasilööke.
  1.     On Sul keegi, kellega jagada ja kellelt saada innustust?
    Suure tõenäosusega ei lähe kõik libedalt ja võib ette tulla ka surnud punkte. Neil hetkedel on tõesti hea, kui Sul on keegi, kellega jagada ja kellelt saada innustust. Veelgi olulisem on mõtteviis, et üks kõrvalekalle plaanist ei tühista kogu projekti. Kui näiteks oled kaalu langetamas ja sattusid sõbra sünnipäeval koogiga liialdama, ei tähenda see, et nüüd pole enam tervislikul toitumisel edaspidi mõtet. Muidugi on ja tasub end rahulikult algsele rööpale tagasi sättida. Samamoodi, kui püüad mõnest sõltuvusest loobuda ja libastud – mõtle niipidi, et iga võidetud päev on tulnud Su tervisele ja heaolule kasuks. Kui libisesid, tõuse ja jätka sealt, kus pooleli jäi.
  1.   Mõnikord on palju abi, kui leiad professionaalset abi. 
    Sageli on takistused tervislikuma eluviisi poole liikumisel psühholoogilised. Võib-olla on abi mõnest tugigrupist või suisa psühholoogilisest nõustamisest.

 

Kui Sina või Su lähedastest keegi tunneb ängi, ärevust või üksildust, siis ära jää üksi, võta ühendust Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskusega, me oleme Sinu jaoks olemas!
 
Märkame.Alati.



Jaga seda postitust