Meie sõprade kapid

Käesolevas postituses uurime taaskord, kuidas meie Sõprade abil saavad uue elu ja uue kodu Sõbralt Sõbrale kaupluse mööblitükid. Sedapuhku võtame vaatluse alla eriotstarbelised kapid.

Edevad art deco öökapid

 

Instagramis Metsiku Pintsli nime all tegutsev Janne Luigla teeb tõelist imet kasutatud mööblitükkidega, mis on tihti nii kurvas seisus ja ilmetud, et tõenäoliselt endale uut kodu muidu ei leiakski. Aga Janne metsiku pintsli all muutub iga ese tõepoolest metsikult! Lahendused on eriilmelised: julged geomeetrilised mustrid, reljeefsed pinnastruktuurid, vaba käega joonistatud spontaansed kujutised, retrod triibud ja 90ndatesse lennutavad karvased taburetid, rafineeritud maitsele aga hoolikalt valitud pooltoonid, klassikalise antiikmööbli kurvid ja tütarlapselik pastelne ombre… Huuh, nagu kirjeldatu põhjal ehk aimate, on minust saamas Janne loomingulise käekirja andunud fänn!

Siin postituses vaatame Sõbralt Sõbrale kauplusest pärit öökappe, mis erandina olid juba varemgi täitsa kasutuskõlblikud, aga said pilkupüüdva uue kuue. Just need kapid on märgilise tähendusega Janne enda jaoks, kes sai kappide kallal töötades tõuke hakata nikerdama päris enda stiliseeritud epoksiidvaigust kapinuppe, mida ilmestavad killukesed Eesti loodusest (piilu siit)! 

 

Janne läheneb igale projektile kindla visiooni ja plaaniga. Vahel tekib see mööblitükki poes silmates koheselt, teinekord ammutab ta inspiratsiooni mõnest tapeedimustrist, vaasist… Olles loominguliselt häälestunud ja avatud, võib mis tahes innustavalt mõjuda! Kui idee on tärganud, aga vajab täpsustamist, loob Janne Photoshopi abil detailsema kavandi. Seal on põnev mängida ka interjööriga, kuhu valmiv ese hiljem võiks sobituda.

Aga nüüd kappide juurde! Kaua valminud kaunikesed kapid valmisid kuu aega. Eesmärgiks oli artdecolik sisustuselement, mis tooks magamistuppa elu ning see sai valitud toonide ja läikiva viimistluse abil kahtlemata saavutatud.

Et üldmulje oleks õhulisem, eemaldas Janne kappidelt põhja, mis oli kinni vaid mõne kruviga ja paigaldas neile nurgikute abil uued jalad. Jalgade tarbeks hankis ta Bauhausist meetrise puidutooriku, mida kasutas ka käepidemete jaoks. Nii jalad kui ka käepidemed said Tikkurila dekoratiivvärviga Miranol kuldse tooni.

Kui kapid olid kergelt karestatud, mattus valge pind julge mürkrohelise tooni alla. Tegu on Sadolini Master Novus poolmati mööblivärviga. Õige toonini jõudis Janne nii, et valis ehituspoes värvikaardilt sobiva ja palus värvi kohapeal toonida (teenuse hinnaks on olenevalt ehituspoest 1–2 €). Kapp vajas kahte kihti, ühtlase lõpptulemuse tarvis kasutas Janne värvimisel madalakarvalist rulli.

Kui värv oli jõudnud kuivada, said kapid viimase lihvi läikiva pealislakiga, et pinda kaitsta. Pange tähele, et see oli kogu protsessi juures suurimaks õppetunniks, sest lakki tulnuks segada, mitte loksutada ja nii jäid pinnale väikesed mullikesed – küll vaevumärgatavad, aga hoolsa tegija enda panid siiski kiruma. 

Viimaks paigaldas Janne kapile kuldsed käepidemed, mis – üheskoos kuldseks võõbatud jalgadega – lõid kapile silmapaistva glamuurse raamistiku. Öökappide taassünd missugune!

Peen ajaloohõnguline arvutilaud

 

Sellele Sõbralt Sõbrale kauplusest leitud sekretärkapile puhus uue elu sisse Tartu Kunstikoolis kujundusgraafikat õppiv ja kooli kõrvalt iluteeninduse valdkonnas töötav Kati Kaeramaa, kes andis kapile tõeliselt elegantse välimuse. Klassikaline käsitöö ja isetegemise projektid kodu tarbeks on Katile alati südamelähedased olnud. Päris oma kätega valmistatud või töödeldud ese kannab Kati sõnul endas palju enamat kui masstoodang ja annab võimaluse end väljendada. Arvukate sahtlite ja põnevate niššidega sekretär oli juba algsel kujul omaette vaatamisväärsus, aga Kati käe all hakkasid temal mängima kontrastid sooja ja külma, läikiva ja mati vahel, mis viisid pilkupüüdva lõpptulemuseni.

 

Kuna algselt oli kogu kapp kõrgläike all, andis Kati värvitavale pinnale kõigepealt kerge lihvi. Puhastanud pinnad ja eemaldanud sahtlid, teipis ta servad ja võiski värvimisega alustada. Soe kõrgläikega originaalpind sai kontrastiks külma sügavsinise tooniga mati viimistluse ja viimase lihvi sirelilillade sisesahtlite näol. Sinise tooni segas Kati ise kokku Marabu Chalky-Chic kriidivärvidest, eesmärgiga saavutada kerge värvinüansiga mustjas toon. Niisuguse majesteetliku tulemuseni jõudis Kati kombineerides toone Lagoon, Ebony ja Smoky Blue, vastavalt vajadusele sai lisatud ka veidi Edelweissi. Marabu Chalky-Chic kriidivärvid on soetatud Skizze kunstitarvete poest.

Pinnad, mida Kati värviga ei katnud, jäid nii, nagu nad originaalis olid, et edasi kanduks läinud ajastu hõng ja säiliks eseme iseloom. Väikesed iluvead Katit ei sega, sest iga kriips ja kriim neist räägib ju oma lugu. Käepidemedki ei vajanud muud kui kerget puhastust.

Võib uskuda, et sekretärkapi algne kvaliteet tagab pika kasutusea ja see omanäoline värske välimusega mööbliese rõõmustab omanikku veel kaua!

 

Telerialusest praktiliseks vannitoakapiks

 

Selle maitseka vannitoa omanik on Annela Põldveer, kes igapäevaselt töötab müügivaldkonnas, aga vaba aja täidab kõikvõimalike loominguliste projektidega. Annela pakub laialdaselt inspiratsiooni oma Instagrami lehel Kodupuiesteel, kus ta julgustab ise tegema kõike alates praktilisest desovahendist ja lõpetades lastetoas paikneva majafassaadiga! Taaskasutuse pisiku sai Annela kaasa koos maja ostuga, kuna majas leidus nii mõnigi mööblitükk, mida tuli oma äranägemise ja maitse järgi tuunima asuda. Tema kaunis taaskasutust väärtustavas kodus on suurem osa mööblitükkidest pärit teiselt ringilt! Lisaks toimetab Annela käsitöö kallal lehel Mammula, kus vajadusest oma lastele vajalikku luua kasvas välja soov jagada tehtut ka teistega.

Aga nüüd ühe leidliku projekti juurde! Ühtäkki avastas Annela, et pere suurenemine võib vannitoas kaasa tuua paraja kaose. See viis arusaamani, et vaja on uut vannitoakappi. Või kas ikka uut? Lahenduseks sai panipaiga monteerimine senise karkassi juurde, mis on puhtalt pererahva enda kätetöö. Nutiklambritega ühendatud mustaks värvitud metalltorud kannavad saarepuust tööpinda. Tegelikult on siin tegu kahe plaadiga, mis said omavahel tappidega ühendatud ja liitekoht täidetud. Tihedas kasutuses olev tööpind on viimistletud paadilakiga.

Nii saidki vannitoas juba olemasolevad efektsed lauaplaat ja metallraam endale ootamatu naabri Sõbralt Sõbrale kauplusest pärit…telerialuse näol! Ometi istub see IKEA Hemnes sarja kapp valamu alla kui valatult. Kõigepealt mängis Annela Photoshopiga, et saada ettekujutus, milline lõpptulemus visuaalselt jääda võiks. Sellest julgustatuna tegi ta e-poest tellimuse ja peagi oligi aeg ideed realiseerima asuda.

Esmalt saeti alt kapi jalad, millel nüüdsest funktsioon puudus. Nimelt oli plaanis paigutada kapp metallraamile, kus see püsib puhtalt raskusjõu abil täiesti liikumatuna. Kuna vannitoa torustik laiutas valamu all, eemaldas Annela keskmise sahtli tagumise seina ja põhja. Saaginud sahtli küljed ja põhja sobilikku pikkusesse, sai sahtel tagasi kokku pandud ja uuesti siinidele. Tulemuseks oli mõõtudelt nii palju lühem sahtel, et kui see sulgeda, jääb torustik täpselt sahtli taha. Kapp paigutati raamistikule ning vannituba oligi saanud uue näo ja praktilise panipaiga!

Muide! Terane pilk märkab, et leidliku lahendusena on metallraamistikku paigaldatud ka käterätihoidja, mis on paigutatud valamu vahetusse lähedusse, et vannituba püsiks kenasti kuiv. See on vaid üks paljudest isetegemise võludest, et isetegijal on vabadus panna täpselt see, mida soovib täpselt sinna, kuhu soovib – ja seeläbi luua enda vajadustest lähtuv mugav elamine, kus tunda end päriselt Kodus!

Kui tunned, et Sinagi soovid isetegemises kätt proovida ja vanale asjale uue elu anda, sea sammud Sõbralt Sõbrale poodi! Iga sooritatud ostuga toetad Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse tööd noortega, panustades vaimse tervise edendamisesse, ja Hoolid koos meiega!

Jaga seda postitust